A folyamatos jelen
A folyamatos jelen (angolul Present Continuous) általában a második igeidő, amit megtanulunk az egyszerű jelen (Present Simple) után.
Ebben a leckében megismerkedünk használatával, képzésével, valamint olyan kulcsszavakkal, melyek segítségével hamar felismerhetjük, hogy ebben az igeidőben járunk.
MIT TANULUNK MEG EBBEN A LECKÉBEN?
- I. Mikor és milyen szituációkban használjuk az egyszerű jelent?
- II. Hogyan képezzük az egyszerű jelent?
- III. Kulcsszavak, melyekről felismerjük az egyszerű jelent
I. MIKOR HASZNÁLJUK?
Bevezetés
Ezt az igeidőt elsődlegesen olyan cselekvések kifejezésekor használjuk, melyek a jelenben folyamatosan, a beszéd pillanatában történnek. Jól el kell tudnunk különíteni az egyszerű jelentől, mely esetén a jelenben valamilyen rendszerességgel előforduló eseményekről beszélünk. Azonban, ha jobban belemerülünk a folyamatos jelen tanulmányozásába, észrevesszük, hogy ennél kicsit többről van szó, így öt kategóriát meghatározhatunk, melyek esetén ezt az igeidőt használjuk. Minden kategóriához három-három példamondatot is írtam, melyeknél a magyar fordítást is megtaláljátok.
1. A BESZÉD PILLANATÁBAN TÖRTÉNŐ CSELEKVÉSEK
Használjuk ezt az igeidőt, amikor a cselekvés most, azaz abban a pillanatban történik, amikor beszélünk.
- I am writing a blog post about Present Continuous.
- Épp egy blogposztot írok a folyamatos jelenről.
- She is driving the blue car.
- Ő épp a kék autót vezeti.
- Peter and Jane are eating goat cheese.
- Péter és Janka épp kecskesajtot esznek.
2. MOSTANÁBAN TÖRTÉNŐ CSELEKVÉSEK
Mivel a ‘most’ időhatározó igencsak relatív, kitágíthatjuk az értelmezését is. Olyan szituációkra gondolok, amik jóllehet a beszéd pillanatában épp nem zajnalak, de mostanában történnek, és jobban jellemzi őket az átmenetiség, mint az állandósult rendszeresség. Gondoljuk arra, amikor magyarul azt mondjuk, hogy “nem dolgozom, hanem épp állást keresek“. Amikor ezt kimondom, nem biztos, hogy épp a LinkedIn-t tekergetem állásajánlatokat böngészve, inkább arra utalok, hogy az életem egy olyan átmeneti szakaszban van, amikor épp állást keresek.
- I’m looking for a highly-paid job.
- Jól fizető melót keresek.
- I’m studying to be a trapeze artist.
- Trapézművésznek tanulok.
- I am reading a book by Karinthy Frigyes.
- Karinthy-tól olvasok most egy könyvet.
3. A KÖZELJÖVŐBEN ELVÉGZENDŐ CSELEKVÉSEK
Használjuk a folyamatos jelent, ha valamilyen események, cselekvések ütemezve vannak a közeljövőben, és azt szeretnénk kifejezni, hogy valaki el fogja végezni ezeket a cselekvéseket. Érdemes ezt már most összehasonlítani az egyszerű jelen 3. tipusú használatával, ahol hasonló jövőbeli ütemezéssel találkozunk, de azokban az esetekben mindig maga az adott esemény az alany, nem pedig az, aki részt vesz rajta, mint itt. Ha a folyamatos jelent használva utalunk a jövőre, ne felejtsünk el időhatározót használni, mert azzal tudjuk jelezni, hogy nem most zajlik a cselekvés.
- I am meeting my parents after work.
- Találkozom a szüleimmel munka után.
- We are meeting Japanese clients tomorrow.
- Holnap japán ügyfelekkel találkozunk.
- So are you visiting me this weekend?
- Akkor meglátogatsz a hétvégén?
4. ISMÉTLŐDŐ IRRITÁLÓ SZOKÁSOK KIFEJEZÉSE
Leírhatunk a folyamatos jelennel olyan ismétlődő szokásokat, melyek nagyon idegesítenek, irritálnak minket. Ilyenkor mindig tegyük bele a mondatunkba az “always” vagy a “constantly” szavakat.
- Mindig elkésik.
- She’s always being late.
- He’s constantly talking. I’m so fed up with that.
- Állandóan beszél. Annyira elegem van már ebből.
- My aunt is always complaining.
- A nagynéném állandóan panaszkodik.
5. TÚLZÓ POZITÍV VAGY NEGATÍV ÉRZELMEK KIFEJEZÉSE
Az egyszerű jelen 4. tipusú használatánál megbeszéltük, hogy a statikus igék esetén nem használjuk a folyamatos igeidőket. Persze, ha túlozni szeretnénk érzelmeinket, miért ne hághatnánk át egy picit a szabályokat? Így tett a McDonald’s is, amikor megalkotta a világ egyik legismertebb angol mondatát, az “I’m lovin’ it.” cégszlogent. Használjuk ezeket a mondatokat akkor, amikor épp átéljük ezeket az erős érzelmeket. Alább azt is láthatjuk, hogy negatív dolgokat is kifejezhetünk vele.
- I’m lovin’ it.
- Annyira imádom, hogy csak na.
- Oh, how she is hating me.
- Oh, hogy mennyire utál ő engem.
- That’s what I am loving you for.
- Na ez az, amiért annyira szeretlek.
II. HOGYAN KÉPEZZÜK?
A képzését illetően, amire minden igeidőnél kitérünk: (1) a segédige, illetve a szórend, (2) vannak-e eltérő szabályok E/3-ban vagy más személyeknél, valamint (3) hogyan használjuk a segédige összevont alakjait tagadásban.
1. A SEGÉDIGE, VALAMINT A SZÓREND KIJELENTÉSBEN, TAGADÁSBAN ÉS KÉRDÉSBEN
Mint minden igeidőnek, a folyamatos jelennek is van egy segédije, amit lefordítani nem tudunk, csak arra használjuk, hogy megmutassuk, milyen igeidőben járunk. Itt a segédige: a BE1 (am, is, are), amit kijelentő, tagadó és kérdő mondatokban egyaránt használunk. Ezentúl van egy másik nagyon fontos eleme ennek az igeidőnek, ami az ige inges alakja.
Tanulmányozzuk a szórendet is az alábbi mondatokban!
- Kijelentés: I am working.
- Tagadás: She is not working.
- Kérdés: What are you doing?
2. ELTÉRŐ SZABÁLYOK KÜLÖNBÖZŐ SZEMÉLYEKNÉL
Ami a fentebbi pontnál is kiderült, az az, hogy a létigét (BE1) ragoznunk kell a személynek megfelelően. A BE1-nek három alakja lehet: am, is és are, melyek a következő személyekhez így társulnak:
- I am working.
- You are working.
- She / he / it is working.
- We are working.
- You are working.
- They are working.
3. A SEGÉDIGE ÖSSZEVONT ALAKJAI TAGADÁSBAN
Láthattuk, hogy mindig a segédigét tagadjuk (ez minden igeidőnél így van), melynek használhatjuk összevont és nem összevont alakjait is. A köznyelvi angol az összevont alakot részesíti előnyben, viszont hivatalos szövegekben (akkor is inkább írásban) külön írjuk ezeket a szavakat. A szórend egyedül akkor tér el a hagyományostól, amikor nem összevont alakot használunk tagadó kérdésben. (lásd 5. sor)
- Összevont alak I esetén: I’m not working.
- Összevont alak you / we / they esetén: You’re not working. / You aren’t working.
- Összevont alak E/3 esetén: He’s not working. / He isn’t working.
- Összevont alak tagadó kérdésben: Aren’t you working? Isn’t she working?
- e helyett: Are you not working? Is she not working? !!
III. KULCSSZAVAK
Azok az időhatározók sorolhatóak ide leginkább, melyek a ‘most’ szó szinonímái. Azonban ne feledkezzünk meg, ha a folyamatos jelent közeljövőre használjuk (3-as használat), akkor az ezekkel kapcsolatos időhatározók is ide kerülhetnek.
Ebben a pillanatban:
now (most), at present (jelenleg), presently (jelenleg), currently (jelenleg), at the moment (ebben a pillanatban), at this time (most), this minute (ebben a minutumban), here and now (itt és most)
Közeljövőre utaló szavak:
soon (hamarosan), at 2 o’clock (kettőkor), at 14.30 (tizennégy harminckor), today (ma), tonight (ma este), tomorrow (holnap), the day after tomorrow (holnapután), next week (jövő héten), next month (jövő hónapban), next year (jövőre), in 2 days (2 nap múlva)
TOVÁBBI TIPPEK, HOGY NE FELEJTSD EL, AMIT MOST TANULTÁL
Mivel ez a lecke kicsit hosszú és sok mindenre kitér, nem biztos, hogy egyből meg tudjuk jegyezni mindazt, amit itt olvastunk, de ez nem jelenti azt, hogy ne tudnánk elspájzolni magunknak ezt az igeidőt jó hosszú időre.
Ezért javaslom, készíts a leckéből egy rövid, átfogó jegyzetet, amit később könnyedén elő tudsz venni, és ha azt átolvasod, eszedbe jut majd mindaz, amikről itt tanultál. Kezdd azzal, hogy mikor használjuk a folyamatos jelent:
- A beszéd pillanatában történő cselekvések
- Mostanában történő cselekvések
- A közeljövőben elvégzendő cselekvések
- Ismétlődő, irritáló szokások
- Túlzó negatív vagy pozitív érzelmek kifejezése
Jól bevált módszer, ha ezek mellé odaírsz három példamondatot is, egyet kijelentőben, egyet tagadóban és egyet kérdőmódban.
- We are drinking mineral water.
- I am not feeling good.
- Why are you dancing on the table?
És a végére egy intő gondolat:
If you don’t use it, you will lose it.
Hasznos és érdekes leckékért kövesd a Mindennapi Angolt Facebook oldalunkon is!